Şizofreni Nedir? Şizofreni Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir?

Yazar : tobeornottobe Yayınlanma Tarihi : 25 Ocak 2021
Şizofreni hakkında halk arasında doğru olduğu düşünülen bir çok yanlış görüş mevcuttur. Bu yanlışları doğrularıyla birlikte sizler için derledik….
Şizofreni Nedir? Şizofreni Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir?

Halk arasında Şizofren tanısının herkeste aynı sonuçlar doğurduğuna ve aynı davranışlara neden olduğuna dair bir inanış vardır. Şizofreni, sadece varsanılar ve sanrıların görüldüğü bir hastalık değildir. Şizofrenide net düşünme, duygularını kontrol etme ve karar verme güçlüğü gibi bozukluklar gözlenebilir.

 

Belki de en yaygın düşünceye göre şizofreni tedavisi olmayan ve iyileşmeyen bir hastalıktır düşüncesidir. Ancak şizofreni tedavisi mümkün ve iyileşme gösterebilen bir hastalıktır. Tedavi olanağı ve iyileşme ile anlatılmak istenen kuşkusuz hastalığın tümüyle ortadan kalması demek değildir. Ancak pek çok hastalıkta olduğu gibi doğru ve düzenli ilaç alımı ve rehabilitasyon tedavileriyle toplum içinde bağımsız birer birey olarak yaşamlarını sürdürebilir.

 

Şizofreni sanılanın aksine aniden başlayan bir durum değildir. İlk belirtileri ergenlik döneminde ortaya çıkan ve genelde bu dönemin özelliği olarak düşünülen durumlarla başlar. Akademik ve sosyal ilişkilerde azalmalar meydana gelir. Kişi bu düzeyde sesler değil ancak fısıltılar duyabilir. Ancak şizofreni tanısı almış bir kimsenin zeka seviyesi düşüktür yorumu yapılması doğru değildir. Şizofreni hastası olan bireylerde toplumun geneli gibi düşük zeka, normal ya da ileri düzey zekaya sahip olabilirler. Tedavi olan şizofreni hastaları, olanakları ve yetenekleri dahilinde çalışır ve üretebilir.

Yine halk arasında yaygın olan bir düşünceye göre şizofreni hastalarının hastaneye yatırılması gerektiği düşüncesidir. Hastalığın akut dönemleri dışında ayakta tedavi edilmektedir. Uygun tedavi ve tedaviye düzenli devam etme sonucu, toplum içinde üretken bir yaşam geçirirler. Hatta yapılan araştırmalarda hastaların toplum içinde olmasının onlar için daha fazla yarar sağladığı belirtilmektedir.

 

Şizofreni tamamen kalıtımsal bir hastalık değildir. Kalıtımsal yatkınlık olması gözlemlenme olasılığını arttırmaktadır ancak stres ve çevresel faktörler göz ardı edilmemelidir.

 

Şizofreni hastaları çoğunlukla saldırgan değildir, düşünülenin aksine kendileri saldırganlığa maruz kalırlar. Bu hastaların saldırganlıkları genellikle kendilerine yöneliktir ve intihar riskleri yüksektir. Şizofreni hastalarının topluma zararları, toplumun damgalama ve olumsuz ön yargıları gibi zararlar kadar çok ve acımasız değildir.


Şeytan mı?, Melek mi? ; Bitcoin

Şeytan mı?, Melek mi? ; Bitcoin

Bitcoin tam olarak bir para birimi gibi tanımlanamasa da ekonomik bir değerinin olduğu tüm dünya ülkeleri tarafından kabul edilebilir bir konumda. Covid-19 virüsünün dünyayı etkisi altına almasıyla bi...

Nedir bu GameStop?

Nedir bu GameStop?

Son zamanlarda hisse senedi çıkışlarıyla gündemde yer alan GameStop nedir?

Fenerbahçe, Mesut Özil’in Yıllık Ücretini Açıkladı!

Fenerbahçe, Mesut Özil’in Yıllık Ücretini Açıkladı!...

Geçtiğimiz günlerde Arsenal’den Fenerbahçe’nin transfer ettiği Mesut Özil’in yıllık ücreti açıklandı. İşte haberin ayrıntıları…

Ünlü Sunucu Larry King Hayatını Kaybetti...

Ünlü Sunucu Larry King Hayatını Kaybetti...

Sayısız röportajları ve mükemmel sunumu ile ikon haline gelen ve uzun süredir CNN sunucusu olan Larry King hayatını kaybetti.

Yeni çıkan Samsung serisi S21'de neler değişti

Yeni çıkan Samsung serisi S21'de neler değişti

Samsung , Perşembe günü Galaxy S21, Galaxy S21 Plus ve Galaxy S21 Ultra'dan oluşan yeni nesil Galaxy S21 serisini tanıttı.

Uber Türkiye Erişim Engeli Kaldırıldı

Uber Türkiye Erişim Engeli Kaldırıldı

Resmi Uber sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada resmen uberin erişim engelinin kaldırıldığı bildirildi.

Fahrettin Koca CoronaVac Aşısını Yaptıran İlk Türk Vatandaşı oldu.

Fahrettin Koca CoronaVac Aşısını Yaptıran İlk Türk Vata...

Sağlık bakanı Fahrettin Koca Çin'den gelen CoronaVac Aşısını Yaptıran ilk Türk vatandaşı oldu.

Türkiye'nin İlk Resmi Kripto Para Birimi İçin Çalışmalar Devam Ediyor

Türkiye'nin İlk Resmi Kripto Para Birimi İçin Çalışmala...

Bitcoin, 2009'daki yükselişiyle birlikte, dünya finans sisteminin yerini alacak olan blockchain teknolojisini hayatımıza soktu. Bu teknolojinin en önemli çıktısı olan kripto para, önemli bir yatırım a...

WhatsApp’a En İyi ve Güvenilir Alternatifler !

WhatsApp’a En İyi ve Güvenilir Alternatifler !

Değiştirmek, başka bir uygulamaya geçmek mantıklı bir tercih olabilir. Belki WhatsApp’a geri adım attırabilir. Peki alternatif uygulamalar ve bu uygulamalar hakkında bilgiler nedir? İşte bütün ayrıntı...

WhatsApp’tan Zorunlu Güncelleme !

WhatsApp’tan Zorunlu Güncelleme !

Açıklamaya göre sunulan gizlilik sözleşmesinin onaylanmaması durumunda Türkiye’deki WhatsApp kullanıcıları uygulamayı kullanmaya devam edemeyecek. İşte detaylar..

Anksiyete Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Anksiyete Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Anksiyete yaşadığınızı gösteren işaretler.

Kitap Okuma Alışkanlığı İçin 5 Önemli Tavsiye!

Kitap Okuma Alışkanlığı İçin 5 Önemli Tavsiye!

Kitap okumayı alışkanlık haline getirmek istiyorsanız. Sizlere önereceğimiz 5 tavsiyeye kulak verin.

Alzheimer Olan Ünlü Ressamın Yıllar İçinde Değişen Otoportreleri...

Alzheimer Olan Ünlü Ressamın Yıllar İçinde Değişen Otop...

Ünlü Ressam William Utermohlen'in Alzheimer olduktan sonraki çizimleri sizleri hayrete düşürecek!

Bipolar Bozukluk Nedir?

Bipolar Bozukluk Nedir?

Bipolar bozukluk nedir? Belirtileri nelerdir? Tedavisi nedir?

2020: Bizlere Neler Yaşattı ?

2020: Bizlere Neler Yaşattı ?

2020 yılının bitmesine dakikalar kala son kez bu zorlu yılın bize yaşattıklarını 10 maddede listeledik. İşte 2020 yılının bize yaşattıkları..