Otizm Spektrum Bozukluğu Nedir?

Yazar : tobeornottobe Yayınlanma Tarihi : 22 Kasım 2020
Otizm Spektrum Bozukluğu Nedir?

Otizm Spektrum bozukluğu (OSB), yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkan, iletişim ve duygusal tepkiler gibi kişilerarası ilişkileri içeren, beyin yapısındaki farklılık nedeniyle; sosyal etkileşim, düşünce ve duygu paylaşımı, ortak hayal, diğer insanlarla etkileşimde bulunma gibi davranışları etkileyen durumdur. Erkeklerde görülme oranı kızların yaklaşık dört beş katıdır. OSB temelde sosyal etkileşim ve iletişim yetersizliğinden kaynaklı bir sorun olsa da zihinsel yetersizlik durumu yaygın olarak görülmektedir. Ancak her OSB’li çocuk zihinsel yetersizliğe sahiptir genellemesi yapılmamalıdır. OSB bir hastalık değildir ve dolayısıyla tıbbi tedavisi yoktur.

İlk kez 1943 yıllında Avusturalyalı çocuk psikiyatristi Leo Kanner tarafından tanımlanan OSB, son olarak 2013’te DSM-5 ile Otizm Spekturum Bozukluğu başlığı altında Asperger’i içine alarak tanılama kategorisi son şeklini aldı. Kanner’in ilk yıllarda “infantil otizm” olarak tanımladığı vakalarda üç temel belirti (Dil gelişiminde anormallik, sosyal becerilerde yetersizlik ve aynılılıkta ısrar) bugün de hala OSB’yi karakterize etmektedir. Her çocuk konuşabilme potansiyeli ile doğar. Bunu gerçekleştirebilmesi için ise sosyal ilişki kurmaya istekli olması gerekir. Mimiklerle keyifli olduğunu ya da rahatsız olduğunu ifade eden bebek, gelişim sürecine paralel olarak el çırpma sonraları basit cümleler kurma gibi çeşitli tepkilerle gelişir. Bu etkileşimler sonucunda kimi çocuk yaşıtlarının çoğundan toplumsal ifade ile sıradışı, tuhaf, değişik olarak nitelenen ilişki tarzı ve ilgi alanlarına sahip olurlar. Elbette her sıradışı davranış OSB olarak ifade edilemez. Ancak yapılan araştırmalar ebeveynlerin hissiyatlarının yaklaşık %80 oranında doğru olduğunu göstermektedir. Ancak her konuda olduğu gibi OSB’de de erken teşhis oldukça önemlidir. Ortalama 3 yaş civarında gelişimde gözle görülür farklılıklar ortaya çıkar.

Son yıllarda Dünya genelinde OSB’nin yaygınlaştığı gözlenmektedir. Bu artışa paralel olarak araştırmacılar uzun yıllardır OSB’nin nedenlerini anlayarak bu durumun önüne geçmeyi veya tedavisini bulmayı umut etmektedir. İlk yıllarda, konuyla ilgilenen psikianalistler ebeveynlerin çocuklarına yönelik tutumlarının çocukluk otizmine neden olduğunu iddia etmişler ve “buzdolabı anne” görüşünü ortaya atmışlardı. Ancak son yıllarda erken dönemde beyin yapısında görülen anormallikler bu tür açıklamaları çürütmüştür.


Şeytan mı?, Melek mi? ; Bitcoin

Şeytan mı?, Melek mi? ; Bitcoin

Bitcoin tam olarak bir para birimi gibi tanımlanamasa da ekonomik bir değerinin olduğu tüm dünya ülkeleri tarafından kabul edilebilir bir konumda. Covid-19 virüsünün dünyayı etkisi altına almasıyla bi...

Nedir bu GameStop?

Nedir bu GameStop?

Son zamanlarda hisse senedi çıkışlarıyla gündemde yer alan GameStop nedir?

Şizofreni Nedir? Şizofreni Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir?

Şizofreni Nedir? Şizofreni Hakkında Doğru Bilinen Yanlı...

Şizofreni hakkında halk arasında doğru olduğu düşünülen bir çok yanlış görüş mevcuttur. Bu yanlışları doğrularıyla birlikte sizler için derledik….

Fenerbahçe, Mesut Özil’in Yıllık Ücretini Açıkladı!

Fenerbahçe, Mesut Özil’in Yıllık Ücretini Açıkladı!...

Geçtiğimiz günlerde Arsenal’den Fenerbahçe’nin transfer ettiği Mesut Özil’in yıllık ücreti açıklandı. İşte haberin ayrıntıları…

Ünlü Sunucu Larry King Hayatını Kaybetti...

Ünlü Sunucu Larry King Hayatını Kaybetti...

Sayısız röportajları ve mükemmel sunumu ile ikon haline gelen ve uzun süredir CNN sunucusu olan Larry King hayatını kaybetti.

Yeni çıkan Samsung serisi S21'de neler değişti

Yeni çıkan Samsung serisi S21'de neler değişti

Samsung , Perşembe günü Galaxy S21, Galaxy S21 Plus ve Galaxy S21 Ultra'dan oluşan yeni nesil Galaxy S21 serisini tanıttı.

Uber Türkiye Erişim Engeli Kaldırıldı

Uber Türkiye Erişim Engeli Kaldırıldı

Resmi Uber sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada resmen uberin erişim engelinin kaldırıldığı bildirildi.

Fahrettin Koca CoronaVac Aşısını Yaptıran İlk Türk Vatandaşı oldu.

Fahrettin Koca CoronaVac Aşısını Yaptıran İlk Türk Vata...

Sağlık bakanı Fahrettin Koca Çin'den gelen CoronaVac Aşısını Yaptıran ilk Türk vatandaşı oldu.

Türkiye'nin İlk Resmi Kripto Para Birimi İçin Çalışmalar Devam Ediyor

Türkiye'nin İlk Resmi Kripto Para Birimi İçin Çalışmala...

Bitcoin, 2009'daki yükselişiyle birlikte, dünya finans sisteminin yerini alacak olan blockchain teknolojisini hayatımıza soktu. Bu teknolojinin en önemli çıktısı olan kripto para, önemli bir yatırım a...

WhatsApp’a En İyi ve Güvenilir Alternatifler !

WhatsApp’a En İyi ve Güvenilir Alternatifler !

Değiştirmek, başka bir uygulamaya geçmek mantıklı bir tercih olabilir. Belki WhatsApp’a geri adım attırabilir. Peki alternatif uygulamalar ve bu uygulamalar hakkında bilgiler nedir? İşte bütün ayrıntı...

WhatsApp’tan Zorunlu Güncelleme !

WhatsApp’tan Zorunlu Güncelleme !

Açıklamaya göre sunulan gizlilik sözleşmesinin onaylanmaması durumunda Türkiye’deki WhatsApp kullanıcıları uygulamayı kullanmaya devam edemeyecek. İşte detaylar..

Anksiyete Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Anksiyete Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Anksiyete yaşadığınızı gösteren işaretler.

Kitap Okuma Alışkanlığı İçin 5 Önemli Tavsiye!

Kitap Okuma Alışkanlığı İçin 5 Önemli Tavsiye!

Kitap okumayı alışkanlık haline getirmek istiyorsanız. Sizlere önereceğimiz 5 tavsiyeye kulak verin.

Alzheimer Olan Ünlü Ressamın Yıllar İçinde Değişen Otoportreleri...

Alzheimer Olan Ünlü Ressamın Yıllar İçinde Değişen Otop...

Ünlü Ressam William Utermohlen'in Alzheimer olduktan sonraki çizimleri sizleri hayrete düşürecek!

Bipolar Bozukluk Nedir?

Bipolar Bozukluk Nedir?

Bipolar bozukluk nedir? Belirtileri nelerdir? Tedavisi nedir?