Klima Sistemi Nedir, Nasıl Çalışır ?

Yazar : kofunnn Yayınlanma Tarihi : 20 Aralık 2020
Araçlarımızda büyük bir önemi olan, araç satın alırken dikkat ettiğimiz bir sistem olan klima sisteminin ne olduğunu anlatacağız..
Klima Sistemi Nedir, Nasıl Çalışır ?

Zamanında otomobillerde opsiyon olarak satılan şimdilerde ise standart bir parçası olarak gelen klima sistemi araçlarda bulunan konforun bir parçasıdır. Standart klimalarda özellik sadece içerideki havayı soğutmaktır. Peki bunu nasıl yapıyor?

 

Tekniksel olarak olaya yaklaşırsak; maddeler, gaz halinden sıvı hale geçerken ısı kaybı yaşarlar (bu işlem tersi olarak gerçekleşir ve ısı alır). Isı her zaman, daha sıcak ortamdan soğuk ortama geçer. Bu yasalar klima sisteminin en temel olarak çalışma mantığını bize gösterir.

 

Klima aslında bize direk bir soğuk hava üretmez dışardan gelen havayı soğutucudan (evaporatör) geçirerek iç ortama soğuk havayı üfler. Daha detaylı bakarsak. Önce, sistemimizin içinde dolaşmakta olan gaz (klima gazı) kompresör ile sıkıştırılır ve sıkışan gaz yüksek ısı ve basınca ulaşır bu gaz kondensere ulaşır burada ısınan ve basınçlı gaz dış ortam ile soğutulur bu soğuma sonunda gaz sıvı hale geçer. Yüksek basınçlı ve ısısı biraz alınmış sıvı akışkan genleşme valfine gelir bu valf ile basıncı düşürülür basıncı düşen akışkan gaz halinde evaporatöre geçiş yapan bir önceki vurguladığımız yasa mantığı ile gaz hale geçen akışkan ortamdan ısı çeker ve içinde bulunduğu evaporatörü soğutur. İşte burada klimayı açtığımızda bu döngü kendini tekrarlayıp durur ve dışarıda bulunan sıcak hava evaporatöre çarpıp oradan aracın iç mekanına soğuk bir halde ulaşır.

 

 

Günümüzde klimalar artık dijital ve analog olarak ikiye ayrılmakta bu iki özelliği tanımlayacak olursak. Dijital klima, araç içindeki havanın ayarlanan sıcaklık derecesinde sabit kalmasını ve daha konforlu bir iç ortam oluşmasını sağlamaktadır. Analog klima ise basit olarak aç kapa bir özellikte olup belli bir aralıkta havayı derecelendirmeyip direk olarak soğuk hava sağlamaya odaklıdır.

 

Araçlarımızın vazgeçilmesi haline gelen iklimlendirme anlamında büyük rol oynayan bu sistemin bakımları da bir o kadar önemlidir. İçeriye giren havanın filtre edilmesinde kullanılan “polen filtresi” uygun değişme aralıklarında (13000-15000 km) değişmesi gerektiğini vurgulamak isteriz. Aksi takdirde polene alerjisi olan ya da astım hastalığı olan kişilerin, rahatsız edici bir ortam ile karşı karşıya kalmasına sebep olmuş oluruz.


Şeytan mı?, Melek mi? ; Bitcoin

Şeytan mı?, Melek mi? ; Bitcoin

Bitcoin tam olarak bir para birimi gibi tanımlanamasa da ekonomik bir değerinin olduğu tüm dünya ülkeleri tarafından kabul edilebilir bir konumda. Covid-19 virüsünün dünyayı etkisi altına almasıyla bi...

Nedir bu GameStop?

Nedir bu GameStop?

Son zamanlarda hisse senedi çıkışlarıyla gündemde yer alan GameStop nedir?

Şizofreni Nedir? Şizofreni Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir?

Şizofreni Nedir? Şizofreni Hakkında Doğru Bilinen Yanlı...

Şizofreni hakkında halk arasında doğru olduğu düşünülen bir çok yanlış görüş mevcuttur. Bu yanlışları doğrularıyla birlikte sizler için derledik….

Fenerbahçe, Mesut Özil’in Yıllık Ücretini Açıkladı!

Fenerbahçe, Mesut Özil’in Yıllık Ücretini Açıkladı!...

Geçtiğimiz günlerde Arsenal’den Fenerbahçe’nin transfer ettiği Mesut Özil’in yıllık ücreti açıklandı. İşte haberin ayrıntıları…

Ünlü Sunucu Larry King Hayatını Kaybetti...

Ünlü Sunucu Larry King Hayatını Kaybetti...

Sayısız röportajları ve mükemmel sunumu ile ikon haline gelen ve uzun süredir CNN sunucusu olan Larry King hayatını kaybetti.

Yeni çıkan Samsung serisi S21'de neler değişti

Yeni çıkan Samsung serisi S21'de neler değişti

Samsung , Perşembe günü Galaxy S21, Galaxy S21 Plus ve Galaxy S21 Ultra'dan oluşan yeni nesil Galaxy S21 serisini tanıttı.

Uber Türkiye Erişim Engeli Kaldırıldı

Uber Türkiye Erişim Engeli Kaldırıldı

Resmi Uber sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada resmen uberin erişim engelinin kaldırıldığı bildirildi.

Fahrettin Koca CoronaVac Aşısını Yaptıran İlk Türk Vatandaşı oldu.

Fahrettin Koca CoronaVac Aşısını Yaptıran İlk Türk Vata...

Sağlık bakanı Fahrettin Koca Çin'den gelen CoronaVac Aşısını Yaptıran ilk Türk vatandaşı oldu.

Türkiye'nin İlk Resmi Kripto Para Birimi İçin Çalışmalar Devam Ediyor

Türkiye'nin İlk Resmi Kripto Para Birimi İçin Çalışmala...

Bitcoin, 2009'daki yükselişiyle birlikte, dünya finans sisteminin yerini alacak olan blockchain teknolojisini hayatımıza soktu. Bu teknolojinin en önemli çıktısı olan kripto para, önemli bir yatırım a...

WhatsApp’a En İyi ve Güvenilir Alternatifler !

WhatsApp’a En İyi ve Güvenilir Alternatifler !

Değiştirmek, başka bir uygulamaya geçmek mantıklı bir tercih olabilir. Belki WhatsApp’a geri adım attırabilir. Peki alternatif uygulamalar ve bu uygulamalar hakkında bilgiler nedir? İşte bütün ayrıntı...

WhatsApp’tan Zorunlu Güncelleme !

WhatsApp’tan Zorunlu Güncelleme !

Açıklamaya göre sunulan gizlilik sözleşmesinin onaylanmaması durumunda Türkiye’deki WhatsApp kullanıcıları uygulamayı kullanmaya devam edemeyecek. İşte detaylar..

Anksiyete Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Anksiyete Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Anksiyete yaşadığınızı gösteren işaretler.

Kitap Okuma Alışkanlığı İçin 5 Önemli Tavsiye!

Kitap Okuma Alışkanlığı İçin 5 Önemli Tavsiye!

Kitap okumayı alışkanlık haline getirmek istiyorsanız. Sizlere önereceğimiz 5 tavsiyeye kulak verin.

Alzheimer Olan Ünlü Ressamın Yıllar İçinde Değişen Otoportreleri...

Alzheimer Olan Ünlü Ressamın Yıllar İçinde Değişen Otop...

Ünlü Ressam William Utermohlen'in Alzheimer olduktan sonraki çizimleri sizleri hayrete düşürecek!

Bipolar Bozukluk Nedir?

Bipolar Bozukluk Nedir?

Bipolar bozukluk nedir? Belirtileri nelerdir? Tedavisi nedir?