Uykuya Dalmayı Kolaylaştıran 5 İpucu

Yazar : Can Yayınlanma Tarihi : 17 Aralık 2020
Günümüzde uykusuzluk, birçok insanın sorunu haline gelmiş durumda peki uyumak için ne yapmalıyız?
Uykuya Dalmayı Kolaylaştıran 5 İpucu

 

Uyumakta zorluk çekmenin yaşam kalitemiz üzerinde büyük etkisi olabilir, ancak uzmanlar uyku kalitemizi iyileştirmek için bazı somut adımlar atabileceğinizi söylüyor.

Uykusuzluğunuz varsa, yalnız değilsiniz. İşte daha iyi uyumanızı, daha iyi dinlenmenizi ve daha iyi hissetmenizi sağlayacak beş ipucu.


1-Doktorunuza görünün

Uyku problemlerinin birçok farklı nedeni vardır ve belirli uyku problemlerini değerlendirip teşhis etmenize yardımcı olacak bilgili profesyonellere ihtiyacınız olacaktır. Bazı insanlar uykuya dalmakta güçlük çekebilir (belki psikolojik veya davranışsal nedenlerden dolayı), bazıları ise uykuya dalmakta zorluk çekebilir (bu, uyku ortamındaki aşırı rahatsızlıktan kaynaklanıyor olabilir). Uyku apnesi veya ilaç kullanımı gibi tıbbi sorunlar da bu durumun nedeni olabilir. Bu nedenle, yalnızca deneyimli profesyoneller sorunun kaynağını bulmanıza yardımcı olabilir.


2-Güne doğru başlayın

Geçirdğimiz günün kalitesi gecemizin kalitesini belirler. Her gün aynı saatte uyanmak, vücudumuzun güvenilir bir ritim oluşturmasına yardımcı olmanın önemli bir yoludur. Bitkiler ve hayvanlar gibi vücudumuz da ritmik bir gece ve gündüz döngüsü içinde yükselir ve dinlenir. İş günlerinde erken kalkmak ve hafta sonları uyumak bu ritmi bozacak ve kendinizi sürekli jet lag durumuna sokacaktır. Haftanın her günü kullanabileceğiniz tutarlı bir uyanma saati seçin. Geceleri uyuyamıyorsanız, şekerlemelerden kaçının.


3-Enerjinizi erken alın

Sabahları, günün başında vücudun iç saatini göstermek için 30 ila 40 dakika güçlü ışığa maruz bırakmaya çalışmak ilk şeydir. Kafein seviyorsanız öğleden sonra değil sabah alın; akşam yemeğinde kahvede bulunan kafeinin yaklaşık% 50'si uyuduğunuzda kanınıza girecek ve adenozin adı verilen uyku bileşenlerinden birini doğrudan bloke edecektir. Uyku bileşeni. Son olarak, günlük egzersiz, yatmadan önce bizi uykulu hissettirmenin harika bir yoludur, ancak çok geç yaparsak gece uykusunda zorlanabiliriz. Işıklar sönmeden birkaç saat önce egzersiz yapmaktan kaçının.


4-Yatağa hazırlanın

Pijama ve diş fırçalamaktan bahsetmiyoruz. Güneş battıktan sonra rüzgârın azalmasından bahsediyoruz. Parlak ışıklar beynimize "gündüz" sinyalleri gönderir ve modern çağımızda, gözlerimizi kapatana kadar parlak ekrana bakarak vücudumuzun kafası karışır. Yatma zamanını bir saat ile sınırlandırmaya çalışın, mavi karşıtı gözlükler takın ve uykumuza giren parlak mavi ışığı filtrelemek için cihaza bir uygulama eklemeyi düşünün. Gün batımında ışıkları kapatın, mum kullanın veya ışıkları kısın. Alkolü sınırlayın ve yatmadan sonraki üç saat içinde yemek yemekten kaçının. Son olarak, son saatinizde meditasyon yapın, dua edin veya bir kitap okuyun.


5-Bir uyku sığınağı oluşturun

En iyi uykuyu alabilmek için yatak odasında sadece iki şey vardır: uyku ve samimiyet. Televizyonu ve bilgisayarı çıkarın ve yatakta çalışmaktan kaçının. Serin ve karanlık bir ortamda, kusursuz bir atmosfer oluşturun. Bu, telefonu sessize almak (veya tamamen yatak odasının dışına koymak), uyku düzenini uyku partnerinizle koordine etmeye çalışmak ve ortamın mümkün olduğunca ses geçirmez olmasını sağlamak anlamına gelir.


Şeytan mı?, Melek mi? ; Bitcoin

Şeytan mı?, Melek mi? ; Bitcoin

Bitcoin tam olarak bir para birimi gibi tanımlanamasa da ekonomik bir değerinin olduğu tüm dünya ülkeleri tarafından kabul edilebilir bir konumda. Covid-19 virüsünün dünyayı etkisi altına almasıyla bi...

Nedir bu GameStop?

Nedir bu GameStop?

Son zamanlarda hisse senedi çıkışlarıyla gündemde yer alan GameStop nedir?

Şizofreni Nedir? Şizofreni Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir?

Şizofreni Nedir? Şizofreni Hakkında Doğru Bilinen Yanlı...

Şizofreni hakkında halk arasında doğru olduğu düşünülen bir çok yanlış görüş mevcuttur. Bu yanlışları doğrularıyla birlikte sizler için derledik….

Fenerbahçe, Mesut Özil’in Yıllık Ücretini Açıkladı!

Fenerbahçe, Mesut Özil’in Yıllık Ücretini Açıkladı!...

Geçtiğimiz günlerde Arsenal’den Fenerbahçe’nin transfer ettiği Mesut Özil’in yıllık ücreti açıklandı. İşte haberin ayrıntıları…

Ünlü Sunucu Larry King Hayatını Kaybetti...

Ünlü Sunucu Larry King Hayatını Kaybetti...

Sayısız röportajları ve mükemmel sunumu ile ikon haline gelen ve uzun süredir CNN sunucusu olan Larry King hayatını kaybetti.

Yeni çıkan Samsung serisi S21'de neler değişti

Yeni çıkan Samsung serisi S21'de neler değişti

Samsung , Perşembe günü Galaxy S21, Galaxy S21 Plus ve Galaxy S21 Ultra'dan oluşan yeni nesil Galaxy S21 serisini tanıttı.

Uber Türkiye Erişim Engeli Kaldırıldı

Uber Türkiye Erişim Engeli Kaldırıldı

Resmi Uber sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada resmen uberin erişim engelinin kaldırıldığı bildirildi.

Fahrettin Koca CoronaVac Aşısını Yaptıran İlk Türk Vatandaşı oldu.

Fahrettin Koca CoronaVac Aşısını Yaptıran İlk Türk Vata...

Sağlık bakanı Fahrettin Koca Çin'den gelen CoronaVac Aşısını Yaptıran ilk Türk vatandaşı oldu.

Türkiye'nin İlk Resmi Kripto Para Birimi İçin Çalışmalar Devam Ediyor

Türkiye'nin İlk Resmi Kripto Para Birimi İçin Çalışmala...

Bitcoin, 2009'daki yükselişiyle birlikte, dünya finans sisteminin yerini alacak olan blockchain teknolojisini hayatımıza soktu. Bu teknolojinin en önemli çıktısı olan kripto para, önemli bir yatırım a...

WhatsApp’a En İyi ve Güvenilir Alternatifler !

WhatsApp’a En İyi ve Güvenilir Alternatifler !

Değiştirmek, başka bir uygulamaya geçmek mantıklı bir tercih olabilir. Belki WhatsApp’a geri adım attırabilir. Peki alternatif uygulamalar ve bu uygulamalar hakkında bilgiler nedir? İşte bütün ayrıntı...

WhatsApp’tan Zorunlu Güncelleme !

WhatsApp’tan Zorunlu Güncelleme !

Açıklamaya göre sunulan gizlilik sözleşmesinin onaylanmaması durumunda Türkiye’deki WhatsApp kullanıcıları uygulamayı kullanmaya devam edemeyecek. İşte detaylar..

Anksiyete Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Anksiyete Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Anksiyete yaşadığınızı gösteren işaretler.

Kitap Okuma Alışkanlığı İçin 5 Önemli Tavsiye!

Kitap Okuma Alışkanlığı İçin 5 Önemli Tavsiye!

Kitap okumayı alışkanlık haline getirmek istiyorsanız. Sizlere önereceğimiz 5 tavsiyeye kulak verin.

Alzheimer Olan Ünlü Ressamın Yıllar İçinde Değişen Otoportreleri...

Alzheimer Olan Ünlü Ressamın Yıllar İçinde Değişen Otop...

Ünlü Ressam William Utermohlen'in Alzheimer olduktan sonraki çizimleri sizleri hayrete düşürecek!

Bipolar Bozukluk Nedir?

Bipolar Bozukluk Nedir?

Bipolar bozukluk nedir? Belirtileri nelerdir? Tedavisi nedir?